معرفی رشته ی امتحانی مجموعه تاریخ دوره ی کارشناسی ارشد (کد 1107 )

آموزش تاریخ به مفهوم شناخت و احوال و سرگذشت جوامع، اقوام و ملتهای جهان بر اساس متون، مدارک، اسناد، اخبار، آثارتاریخی و بررسی آنها با روشهای علمی است. آنچه ضرورت مطالعه و آموزش تاریخ را در کشورمان ایجاب می‌کند، مطالعات و پژوهشهای نو و بازشناسی ارزشهای مادی و معنوی در ایران و اسلام از آغاز تا کنون و با الهام از انقلاب اسلامی و جهان بینی منبعث از آن است.
تاریخ باید رسالت خود را در تغییر زیر بنایی و بنیادی بر پایه مطالعه مواریث ارزشمند جامعه ایرانی و اسلامی و نیز تاریخ جهان به انجام رساند و با تقویت حس کنجکاوی، دقت علمی و علاقه و تفکر و ابداع و خلاقیت، گذشته را همچون چراغی فراسوی نسل کنونی بیفروزد تا در پرتو آن با استفاده از تجارب تاریخی در زمینه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به آنچه برای پیشرفت و تکامل این سرزمین اسلامی ضروری است، دست یابد.
از آنجا که کشورمان در زمینه‌های گوناگون فرهنگی، اقتصادی، اجتمعای و سیاسی نیازمند تربیت عالمان و محققان در این زمینه است و با نظر به اینکه دانشگاهها، مرکز آموزش و پرورش متخصصان در رشته‌های گوناگون علمی و از جمله تاریخ بشمار می‌رود، از این رو ضروری و شایسته است که برنامه‌ریزی تاریخ، متناسب با نیازهای جامعه و پا به پای تحولات علمی در سطح جهان، در خدمت رفع نیازهای علمی و اجرایی کشور قرار گیرد و مقدمات رشد و شکوفایی و پیدایش عالمان و محققان بزرگ در این رشته از علوم انسانی را در سطح جهان فراهم سازد.
علاقه به تحقیق و مطالعه پیرامون مسائل تاریخی و داشتن حافظه قوی و همچنین داشتن قدرت بیان خوب از عوامل موفقیت در این رشته است.

رشته امتحانی مجموعه تاریخ در حال حاضر دارای 7 گرایش زیر در مقطع کارشناسی ارشد می باشد:

1) تاریخ ایران باستان

2) تاریخ ایران اسلامی

3) تاریخ (مطالعات خلیج فارس، مطالعات قفقاز و آسیای مرکزی، اسناد و مدارک آرشیوی)

4) تاریخ انقلاب اسلامی

5) تاریخ اسلام

6) تاریخ تشیع

7) تاریخ عمومی جهان

/ 1 نظر / 28 بازدید
محمدی

با سلام من در حال گذراندن سال اخر سطح 2 حوزه می باشم . میخواستم بدونم برای شرکت در رشته تاریخ به گرایش ایارن اسلامی چه کتاب هایی بخونم و یه سری اطلاعات راجع به این رشته میخواستم میشه لطفا زود جواب من بدین .